Тема уроку:
«Деградація біосфери. Сучасні проблеми забруднення біосфери»
Мета уроку: сформувати поняття про деградацію біосфери та її
причини. Ознайомитись з сучасними проблемами забруднення біосфери.
Розвивати вміння працювати з
додатковою літературою, різними джерелами інформації, виступати з
повідомленнями, у ролі опонентів висловлювати і обгрунтовувати своє ставлення
до екологічних проблем, шукати шляхи вирішення цих проблем. Розвивати творче
мислення, творчі здібності та профорієнтаційні інтереси.
Виховувати активну життєву
позицію, бережне ставлення до природи, екологічне мислення, свідомість,
екологічну мораль.
Обладнання уроку. Таблиці: «Біосфера і її межі»,
учнівські плакати на прородоохоронну тему, учнівські презентації щодо проблем
охорони біосфери.
Тип уроку: урок-конкурс.
Хід уроку
1.
Організація класу.
2. Актуалізація
чуттєвого досвіду і опорних знань.
Фронтальна бесіда
Що таке біосфера та ноосфера? Як
здійснюється біогенна міграція атомів? Яка її роль в біосфері? Окресліть
основні екологічні проблеми, викликані діяльністю людини. Назвіть відомі вам
екологічні катастрофи, які стають закономірними в біосфері.
3. Основна
частина уроку.
Вступне
слово вчителя
Людське суспільство є сьогодні
глобальною природною силою, що втягує природу в свою активну діяльність.
Природа протягом тривалої еволюції створила надзвичайно складний механізм, у
якому взаємодіять усі живі організми. Криза навколишнього середовища – це
сигнал катастрофи, що наближається. Чи є сьогодні десь на Землі такі куточки,
яких би не торкнулося екологічне лихо? Глобальні питання вимагають глобальних
відповідей. Сьогодні ми розглянемо глобальні проблеми біосфери і спробуємо
знайти їх рішення. Працюємо в трьох групах.
Перший конкурс. Говорять, що в природі, як і в людському житті,
існує закон бумеранга. Спробуйте схематично зобразити цей закон і наведіть
приклади дії такого бумеранга. Кожна група наводить свої приклади і зображає
бумеранг.
Другий конкурс. Екологічні
дебати «Що нас чекає в майбутньому?». Кожна група одержує певні екологічні
твердження, над якими працює протягом трьох хвилин, потім наводить аргументи на
користь своїх тверджень, а опоненти з інших груп ставлять питання, намагаючись
спростувати точку таку зору. Перша група одержує такі твердження: «Нас чекає в
майбутньому на Землі золота ера»; друга група – «Нас чекає в майбутньому пекло
на Землі»; третя – «Поки що на Землі все як слід». Учні з різних груп
аргументують свої екологічні твердження і приходять до єдиної точки зору.
Третій конкурс. Етичні правила поводження в природі, на
Землі за екологом Е.Калленбахом. Учні одержують тексти незакінченого диктанту згідно
Калленбаха і намагаються їх продовжити згідно зі своїми принципами.
а) «Люби і шануй Землю, яка...»
(«...благословляє життя і управляє ним»).
б) «Вважай кожен твій день на
Землі священим і святкуй...» («...зміну пір року»).
в) «Не вважай себе вищим за інших
живих істот і не поводься так, щоб вони...» («...зникли»).
г) «Будь вдячним тваринам і
рослинам за...» («...їжу, яку вони тобі дають»).
д) «Обмежуй кількість своїх
нащадків, бо велике число людей...» («...обтяжливе для Землі»).
е) «Не ганяйся за прибутками від
багатства Землі, а намагайся...» («...відновити її виснажені сили»).
є) «Не обкрадай майбутніх
поколінь, виснажуючи...» («...і забруднюючи Землю»).
ж) «Споживай дари Землі помірно,
бо всі її мешканці...» («...мають однакове право на її багатство»).
Учні працюють з диктантом 5
хвилин, а потім проводиться обговорення результатів роботи в групах.
Четвертий конкурс. Конкурс презентацій про сучасні
екологічні проблеми.
Кожна група демонструє свою
презентацію («Екологічний стан атмосфери», «Екологічний стан літосфери»,
«Екологічний стан гідросфери».) Після закінчення демонстрацій учні роблять
загальні висновки.
-
Усе, що відбувається на Землі взаємопов’язане та взаємозумовлене;
-
Природа чутлива до будь-яких змін в її системах;
-
Природа самоцінна;
-
Людина відповідає за майбутнє Землі.
Пятий конкурс. Екологічна піраміда.
Кожен учень групи заповнює
екологічну піраміду (додаток А), визначаючи внесок кожного суб’єкта охорони біосфери в справу захисту навколишнього
середовища.
4. Підсумки
уроку.
Учні оцінюють внесок кожної групи, визначають переможців, найкращих знавців
екологічних проблем.
Домашнє
завдання. Скласти синкан на поняття «біосфера» або «природа», зробити підборку
висловів про природу.
Додаток А
Екологічна
піраміда

Комментариев нет:
Отправить комментарий